| Description: |
A glorious iKat-inspired design with intricate weave detail which creates the motifs and different areas of the design.
Dry Clean only
|
|---|---|
| Collections: | Last Chance to Buy Fabrics |
| Composition: | 65% Viscose, 19% Cotton, 16% Linen |
| Category: | Weaves |
| Fabric Type: | Contemporary |
| Width: | 150cm |
| Pattern Repeat: | Vertical: 107cmHorizontal: 50cm |
| After Care: |
|
| Usage: | Upholstery, Soft Furnishings, Blinds |
| Rub Test: | General Domestic Upholstery |
| FR Code: | Cigarette Resistant |
| Status: | Discontinued – Limited Stock |
| Available: | Buy On-lineUnited Kingdom |
| Stock: | 12m + 4m only remaining |
“Atlas – Sapphire (Sample)” has been added to your basket. View basket
Atlas – Sapphire
A glorious iKat-inspired design with intricate weave detail which creates the motifs and different areas of the design. Dry Clean only.
12m + 4m only remaining.
£109.00 Original price was: £109.00.£55.00Current price is: £55.00. per Metreincl VAT
Minimum 1 metre. Available in 0.5 increments.
Additional information
| Width | 150cm |
|---|---|
| Repeat V | 107cm |
| Repeat H | 50cm |
| FR code | Cigarette Resistant |
| Rub Test | General Domestic Upholstery |
| Sold As | Per Metre |



