| Description: |
Smart and effervescent- small structured check appearing as a basket weave – great for curtains, upholstery and soft furnishings
|
|---|---|
| Collections: | Last Chance to Buy Fabrics |
| Composition: | 60% Cotton, 30% Viscose, 10% Linen |
| Category: | Weaves |
| Fabric Type: | Textured Plain, Check |
| Width: | 140cm |
| Pattern Repeat: | Vertical: 1.3cmHorizontal: 1.3cm |
| After Care: |
|
| Usage: | Curtains & Blinds, Upholstery, Contract upholstery, Soft Furnishings |
| Rub Test: | Severe Contract Upholstery |
| FR Code: | Cigarette Resistant |
| Status: | Discontinued – Limited Stock |
| Available: | Buy On-lineUnited Kingdom |
| Stock: | 53m |
Ziz – Plum
Smart and effervescent- small structured check appearing as a basket weave – great for curtains, upholstery and soft furnishings
Approx. 53m remaining
£152.00 Original price was: £152.00.£76.00Current price is: £76.00. per Metreincl VAT
Minimum 1 metre. Available in 0.5 increments.
Additional information
| Width | 140cm |
|---|---|
| Repeat V | 1.3cm |
| Repeat H | 1.3cm |
| FR code | Cigarette Resistant |
| Rub Test | Severe Contract Upholstery |
| Sold As | Per Metre |

