| Description: |
Beautifully rustic, but soft plain weave cloth with flammé and slub feature.
Woven in viscose linen for a light touch of lustre, but with a dry feel.
Excellent rub test makes it perfect for both tight and loose cover, whilst also being suitable for soft furnishing.
|
|---|---|
| Collections: | Last Chance to Buy Fabrics |
| Composition: | 67% Viscose, 33% Linen |
| Category: | Weaves |
| Fabric Type: | Textured Plain |
| Width: | 140cm |
| After Care: |
|
| Usage: | Curtains & Blinds, Upholstery, Wallcoverings, Contract upholstery, Soft Furnishings |
| Rub Test: | Severe Contract Upholstery |
| FR Code: | Cigarette Resistant |
| Status: | Discontinued – Limited Stock |
| Available: | Buy On-lineUnited Kingdom |
| Stock: | Approx 26m |
Paysanne – Thistle
Beautifully rustic, but soft plain weave cloth with flammé and slub feature.
Woven in viscose linen for a light touch of lustre, but with a dry feel.
Excellent rub test makes it perfect for both tight and loose cover, whilst also being suitable for soft furnishing.
Approx. 26m remaining
£70.00 Original price was: £70.00.£35.00Current price is: £35.00. per Metreincl VAT
Minimum 1 metre. Available in 0.5 increments.
Additional information
| Width | 140cm |
|---|---|
| FR code | Cigarette Resistant |
| Rub Test | Severe Contract Upholstery |
| Sold As | Per Metre |



