| Description: |
An abundance of flowers printed in batik style. Lovely texture and subtle shades create delicate petal shapes within the flower heads.
|
|---|---|
| Collections: | in-PRINTS |
| Composition: | 52% Cotton, 48% Linen |
| Category: | Prints |
| Fabric Type: | Traditional Print, Contemporary Print, Medium Print |
| Width: | 138cm |
| Pattern Repeat: | Vertical: 67cmHorizontal: half drop 92cm |
| After Care: |
|
| Usage: | Curtains & Blinds, Upholstery, Soft Furnishings |
| Rub Test: | General Domestic Upholstery |
| FR Code: | Cigarette Resistant |
| Available: | Buy On-lineUnited Kingdom |
i-Flower – Granite
An abundance of flowers printed in batik style. Lovely texture and subtle shades create delicate petal shapes within the flower heads.
Approx. 7m remaining
£105.00 Original price was: £105.00.£50.00Current price is: £50.00. per Metreincl VAT
Minimum 1 metre. Available in 0.5 increments.
Additional information
| Width | 138cm |
|---|---|
| Repeat V | 67cm |
| Repeat H | half drop 92cm |
| FR code | Cigarette Resistant |
| Rub Test | General Domestic Upholstery |
| Sold As | Per Metre |


