| Description: |
Luscious cut velvet which complements the Essentially Metallic Fabrics
|
|---|---|
| Collections: | Last Chance to Buy Fabrics |
| Composition: | 44% Polyester, 42% Viscose, 14% Cotton |
| Category: | Weaves |
| Fabric Type: | Contemporary, Pile, Damask/Traditional |
| Width: | 140cm |
| Pattern Repeat: | Vertical: 185cmHorizontal: 36cm |
| After Care: |
|
| Usage: | Curtains & Blinds, Upholstery, Contract upholstery, Soft Furnishings |
| Rub Test: | Severe Domestic, General Contract |
| FR Code: | Cigarette Resistant |
| Status: | Discontinued – Limited Stock |
| Available: | Buy On-lineUnited Kingdom |
| Stock: | 26m |
Crystal Velvet – Dazzle
Luscious cut velvet which complements the Essentially Metallic Fabrics
Approx. 26m remaining
£117.00 Original price was: £117.00.£89.00Current price is: £89.00. per Metreincl VAT
Minimum 1 metre. Available in 0.5 increments.
Additional information
| Width | 140cm |
|---|---|
| Repeat V | 185cm |
| Repeat H | 36cm |
| FR code | Cigarette Resistant |
| Rub Test | Severe Domestic, General Contract |
| Sold As | Per Metre |


