| Description: |
Cherry blossom tree design with soft organic colours.
Fabulous for curtains, upholstery and cushions.
|
|---|---|
| Collections: | Last Chance to Buy Fabrics |
| Composition: | 72% Viscose 19% Polyester 8% Cotton 1% Nylon |
| Category: | Weave |
| Fabric Type: | Floral Weave |
| Width: | 140cm |
| Pattern Repeat: | 70cm |
| After Care: |
|
| Usage: | Curtains & Blinds, Upholstery, Wallcoverings, Soft Furnishings |
| Rub Test: | General Domestic Upholstery |
| FR Code: | Cigarette Resistant |
| Status: | Discontinued – Limited Stock |
| Available: | Buy On-lineUnited Kingdom |
Akimi Blossom – Chicory
Cherry blossom tree design with soft organic colours.
Fabulous for curtains, upholstery and cushions.
Approx. 14m remaining
£125.00 Original price was: £125.00.£63.00Current price is: £63.00. per Metreincl VAT
Minimum 1 metre. Available in 0.5 increments.
Additional information
| Width | 133cm usuable width |
|---|---|
| Repeat V | 120 |
| Repeat H | 133 |
| FR code | Cigarette Resistant |
| Rub Test | General Domestic Upholstery |
| Sold As | Per Metre |


